Program edukacyjny National Geographic Odkrywca jest to program edukacyjny spod znaku żółtej ramki, stworzony z udziałem najlepszych ekspertów edukacji, zgodny z nową podstawą programową. Program ten to wyjątkowa inspiracja jak przeprowadzić lekcje marzeń rozbudzając ciekawość uczniów oraz jak dążyć do nieustannego poszerzania horyzontów. Pozwala odkryć przed uczniami jak fascynujący jest świat. 

Każde wydanie magazynu National Geographic Odkrywca składa się z artykułów o tematyce przyrodniczej, historycznej, oraz trzech artykułów w języku angielskim. Teksty w języku angielskim zostały przygotowane na różnych poziomach trudności, tak by nauczyciel mógł łatwo dostosować materiał do umiejętności uczniów. Teksty to autentyczne historie opowiedziane żywym językiem i zilustrowane fantastycznymi zdjęciami.

Każdy artykuł zaprowadza nowe pojęcia. Nowe słownictwo jest zawsze wyróżnione w tekście i wyjaśnione w słowniczku. Tematy artykułów, długość tekstów, liczba śródtytułów zostały opracowane przez ekspertów edukacyjnych. Wykorzystują techniki nauki czytania ze zrozumieniem, oraz co równie ważne z zaciekawieniem. Wszystkie artykuły są uzupełniane artykułami multimedialnymi takimi jak: - filmy, które nawiązują do tematyki artykułów, pokazują prawdziwych ludzi, prawdziwe miejsca; - plakaty edukacyjne do wizualnego utrwalania wiedzy; - aktywizujące ćwiczenia w języku angielskim - takie jak gry planszowe i ćwiczenia manualno ruchowe; - projekty edukacyjne do pracy w grupach, lub do samodzielnej pracy domowej; - karty pracy.

National Geographic Odkrywca skupia ludzi wyjątkowych, budzi ciekawość.